• 18 Ocak 2017
  • 46 kez görüntülendi.

Tüp Bebek Tedavisinde Sigaranın Zararları

Sigara kişilerin sağlığı için büyük bir tehdit olduğu gibi tüp bebek gibi tedavilerde çok büyük bir risk oluşturur. Sigaranın vücutta yarattığı kayıplar nedeniyle çoğu zaman tüp bebek tedavileri başarısızlıkla sonuçlanır. Üstelik kısırlık ya da normal gebe kalma yöntemlerinin çaresiz kaldığı durumlarda da sigara kullanmanın etkilerinden söz edilebilir.

Sigara İçiminin Doğurganlık İle İlişkisi

Sigara kullanım ile doğurganlık ilişkisi için akademik pek çok araştırma yapılarak sonuçlandırılmıştır. Bu açıdan mevcut bilgilerin pek çoğu derin araştırmalar sonucunda elde edilmiştir. Sigara için kadın ve erkeklerde sperm ve yumurta hareketleri çok daha azalır. Özellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte çiftlerin çocuk sahibi olması çok daha zorlaşmaktadır. Üstelik mevcut gebe kalma yöntemlerinin dışında tüp bebek yöntemleri ile gebe kalmaya çalışan kadınlar için sigara kullanımı en büyük handikaplardan birisi olarak görülür.

Tıbbı literatürde yayınlanmış 20’den fazla çalışma, sigara içilmesinin doğurganlık üzerindeki olumsuz etkilerini ayrıntılı olarak bildirmiştir. Sigara içerisinde bulunan zararlı maddelerin büyük bir bölümü toksiktir. Üstelik sigara kullanımı ve etkilerinin doğurganlık ile ilişkisi için yapılan deneylerde de çok somut verilere ulaşılmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucunda ise nikotinin yumurta olgunlaşması, yumurtlama oranları ve döllenme oranları üzerinde yıkıcı etkilere sahip olduğunu net bir şekilde ortaya çıkarıldı. Aynı zamanda nikotine maruz kalan yumurtalarda daha fazla kromozomsal anormallik tespit edildi. Bu bakımdan hamile kalmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen kişiler için sigaranın hemen bırakılması önerilir. Tüp bebek tedavisine başlayacak çiftler için de ilk olarak bu tip zararlılardan uzaklaşılması söylenerek vücudun normal dengesine ulaşması amaçlanır.

Tüp bebek ya da normal doğumda sigaranın kullanılması halinde yaşanan olumsuz etkiler şöyledir;

  • Yumurtalık rezervi, miktarı ve kalitesinin azalması
  • Tüp bebek tedavisinde çok önemli olan yumurta sayısının düşük olması ve daha az yumurta ile tedavinin yürütülmesi
  • Yumurta döllenme oranlarının düşmesi
  • Gebeliklerde düşük oranının artması

Tıbbi araştırmalarda tüp bebek ile gebelik şansının, hiç sigara içmemiş olan kadınlar için 2.7 kat daha yüksek olduğu belirtilir.

Tüp bebek ve doğum konusunda sigara için en önemli gelişme, sigaranın bırakılması ile birlikte vücudun normal değerlere ulaşmak için çalışmasıdır. Bu bakımdan belirli bir süre sigarasız hayat ile tüp bebek tedavisinde başarı oranlarının daha da yükselmesi sağlanabilir. Tüp bebek tedavisi sırasında sigara içen kadınlara göre sigarayı bırakan kadınlarda başarı oranları daha yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ