Batman mi, Superman mi?

  • 30 Nisan 2016
  • 77 kez görüntülendi.
Batman mi, Superman mi?

Hatice Tunç

Supermanci misin? Yoksa Batmanci mi? Herkesin bu soruya verecek bir cevabı vardır. Biri Metropolis’in doğuştan kahramanı, diğeri Gotham City’nin süper güçlere sahip olmayan kurtarıcısı.   

Süper kahraman dünyasının kıyaslaması en çok yapılan bu iki karakteri sonunda aynı filmde buluşuyor. Orijinal adı Batman V Superman: Dawn Of Justice olan, iki kahramanın kıyasıya mücadelesini izleyeceğimiz Adaletin Şafağı filmi 25 Mart’ta vizyona giriyor. Filmin vizyona girmesine sayılı günler kala iki süper kahramanının karşılaştırmasını yaptık. ‘Güçlü olan mı suçsuz?’ sorusunun cevabını filmi izleyip alacağız ama öncesinde bakalım kahramanların genel özellikleri nasıl?

Superman, doğuştan kahramandır. Batman, içindeki adalet duygusundan dolayı kahraman olmayı seçmiştir.

Batman Mi, Superman Mi?

 

Superman, mavi tayt üzerine kırmızı pelerin giyerken Batman’in kostümü tamamen siyahtır. Batman’in kostümü yaratıldığı günden bu yana bazı değişikliklere uğramasına rağmen Superman’in kostümünde hiçbir değişiklik olmamıştır. 

Batman Mi, Superman Mi?

 

Superman’in fütüristik olarak yorumlanan özel güçleri vardır. Bunlardan başlıcaları dayanıklılık, gözlerden lazer çıkarabilme, hız, olağanüstü güç, özel nefes ve işitme yeteneğidir. Dönemin teknolojisine göre yenilikler de eklenir. Batman’in süper güçleri yoktur. Sırrı; zekası ve dedektiflik yeteneğinde saklıdır. Dövüş ustası olması da bonusudur. 

Batman Mi, Superman Mi?

 

Superman’in kostümünde göğsünün tam üzerinde, bir üçgen içerisinde ‘S’ harfi yer alır. Bunun ‘umut’ anlamına geldiği söylenir. Batman’in kostümü ise yarasa temalıdır.

Batman Mi, Superman Mi?

 

Superman gerçek kimliğini gizlemek için Clark Kent ismini kullanır. Gerçek bir insan olan Batman’in gizli kimliği ise Bruce Wayne’dır.

Batman Mi, Superman Mi?

 

Superman gelişmiş Metropolis’te hakimken, Batman yüksek suç oranına sahip Gotham City’dendir.

Batman Mi, Superman Mi?

 

Superman fantastik olarak yorumlanabilecek bir karakterdir. Ancak Batman adilliğiyle ön plana çıkan gerçek bir kahramandır. 

Batman Mi, Superman Mi?

 

Her ikisinin de birçok düşmanı vardır. Superman’in en bilinen düşmanı General Zod’dur, Batman’in ise Joker’dir.

Batman Mi, Superman Mi?

 

Aşk hayatları da çok konuşulan bu kahramanlardan Superman Lois Lane’a aşıktır. Batman’in ise homoseksüel olduğuna dair yorumlar vardır. 

Batman Mi, Superman Mi?

 

Altın vuruş Batman V Superman: Dawn Of Justice (Adaletin Şafağı) filminde karakterleri canlandıran aktörler olsun. Batman’i Ben Affleck canlandırırken, Superman’i Henry Cavill oynuyor. Batman’in daha karizmatik olduğunu söylersek haksızlık etmiş olmayız. Zaten tarihte de böyle değil miydi?

Batman Mi, Superman Mi?

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ